Wizyta w Estonii w ramach projektu EcoLogic Study Trails II
Opublikowano 11 października 2024

EcoLogic – Study Trails II

W dniach 1-3.10.2024 r. w Estonii przedstawicielka Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu brała udział w wizycie studyjnej organizowanej w ramach projektu „EcoLogic – Study Trails II”.

Celm projektu, było poszerzenie wiedzy i promocja ekologicznych rozwiązań z zakresu segregacji i utylizacji odpadów, stosowanych w innych regionach Unii Europejskiej oraz edukacja w zakresie bezpieczeństwa i innowacyjności tego typu rozwiązań.

W Estonii przedstawicielka Powiatu Wałbrzyskiego odwiedziła Elektrownię IRU.

Kogeneracyjna elektrownie IRU ulokowana jest we wsi Iru, Maardu. Jej właścicielem jest Enefit Green, a spółką zależną jest Eesti Energia. Elektrownia posiada moc grzewczą 698 MWt. Pierwszy oddział elektrowni został uruchomiony w 1978 roku i początkowo działała jako kotłownia. W 1980 roku została prze kształcona w kogeneracyjną elektrownię. IRU ma trzy oddziały z mocą 80 MWe, 110 MWe oraz 17 MWe, Podstawowym paliwem oddziałów 1 i 2 jest gaz ziemny, a rezerwowym paliwem jest olej opałowy. Trzeci oddział jest zasilany komunalnymi odpadami mie szanymi. Całkowita moc produkcyjna wynosi 207 MW prądu, 661.5 MWth gorącej wody oraz 162 pary wodnej. W trybie kogeneracji moc grzewcza wynosi 398 MWt. IRU dostarcza ciepło do Maardu, Lasnamăe i centralnych dzielnic Tallina.

Kolejnym obiektem odwiedzin w ramach wizyty w Estonii była EKT ECOBIO (Maardu, Estonia) .

ECOBIO wykorzystuje odpady organiczne z gospodarstw domowych jako surowiec do produkcji rafinowanego biometanu i nawozów organicznych.

Produktem ubocznym jest nawóz naturalny służący do ulepszania jakości gleby. EKT Ecobio Maardu jest wyjątkową instalacją biogazową. Całkowita inwestycja w instalację EKT Ecobio wyniosła 14 milionów euro. Projekt otrzymał 3,9 mln euro wsparcia ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Biometan z instalacji jest wykorzystywany jako paliwo do autobusów gazowych komunikacji miejskiej w Tallinie.

Wizyta studyjna w Estonii, organizowana w ramach projektu „EcoLogic – Study Trails II”, obejmowała również spotkanie w:

Ministerstwie Klimatu

Urzędzie Miasta w Tallinie

oraz Ambasadzie RP w Tallinie

Projekt „EcoLogic – Study Trails II” współfinansowany jest ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.