EcoLogic – Study Trails II
Opublikowano 20 listopada 2024
W dniach 5-7.11.2024 r. w Austrii przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu brał udział w wizycie studyjnej organizowanej w ramach projektu „EcoLogic – Study Trails II”.
Celem projektu, było poszerzenie wiedzy i promocja ekologicznych rozwiązań z zakresu segregacji i utylizacji odpadów, stosowanych w innych regionach Unii Europejskiej oraz edukacja w zakresie bezpieczeństwa i innowacyjności tego typu rozwiązań.
Tym razem odwiedzono Centrum Segregacji Odpadów Wtórnych w Korneuburg oraz Spalarnię odpadów Spittelau w Wiedniu.
Centrum Segregacji Odpadów Wtórnych
Centrum zbiórki odpadów Korneuburg jest obsługiwane przez gminę Korneuburg i jest odpowiedzialne za usuwanie odpadów od około 15 000 mieszkańców miasta Korneuburg i gminy Stetten.
W punkcie zbiórki można utylizować wszystkie rodzaje odpadów, takie jak odpady resztkowe, odpady wielkogabarytowe, liście i trawa, odpady zielone, urządzenia elektryczne, odpady drewniane, odpady żelazne i metalowe, odpady papierowe i kartonowe oraz wiele innych.
Dostęp do punktu zbiórki odpadów jest możliwy samochodem oraz za pomocą elektronicznej karty dostępu.
Niektóre (płatne) odpady są ważone w pojemniku umieszczonym na wadze i zapisywane na karcie. Można za nie zapłacić kartą (np. kredytową) lub gotówką. Klienci mogą opuścić teren
zakładu zatrzymując kartę przy kolumnie. Ponadto cały teren jest monitorowany, a osoby wyrzucające odpady bez zezwolenia są karane i w razie potrzeby zgłaszane. Centrum zbiórki odpadów jest otwarte od poniedziałku do soboty i zostało zbudowane i otwarte w 2018 roku.
Spalarnia odpadów Spittelau
Zakład termicznego przekształcania odpadów Spittelau jest jednym z trzech zakładów termicznego przetwarzania odpadów należących do Wien Energie.
Z całkowitą zainstalowaną mocą 460 MW, zakład jest drugim co do wielkości generatorem ciepła w sieci ciepłowniczej miasta Wiednia (ten niewielki udział wynoszący 22 procent jest dzielony przez trzy zakłady termicznej utylizacji odpadów Wien Energie).
Zakład, zlokalizowany w najbardziej wysuniętej na północ części 9. dzielnicy nad Kanałem Dunajskim, został ukończony w 1971 r. Zakład termicznej utylizacji odpadów Spittelau został zbudowany w obecnej lokalizacji, aby zapewnić ciepło dla Nowego Szpitala Ogólnego, oddalonego o około dwa kilometry.
Ciągłe dostosowywanie do najnowszych technologii oczyszczania gazów spalinowych doprowadziło do doposażenia zakładu termicznej utylizacji odpadów Spittelau w mokrą płuczkę gazów spalinowych (1986/89) oraz nowoczesną instalację odazotowania i niszczenia dioksyn
(1989). W tym samym czasie zewnętrzna fasada całej ciepłowni została przeprojektowana przez Friedensreicha Hundertwassera po poważnym pożarze w 1987 roku.
Zakład termicznego przekształcania odpadów o przepustowości 260 000 ton rocznie jest zintegrowany siecią i dostarcza średnio 60 MW ciepła rocznie do sieci ciepłowniczej (pokrycie obciążenia podstawowego). Ponadto 400 MW mocy cieplnej może być wytwarzane w pięciu kolejnych kotłach
gazowych lub gazowo-olejowych na gorącą wodę w celu pokrycia szczytowego zapotrzebowania. Moc elektryczna wynosi 6 MW. Łącznie produkowanych jest około 40 000 MWh energii elektrycznej i 470 000 MWh energii cieplnej. Taka ilość ciepła jest wykorzystywana do ogrzania ponad 60 000
gospodarstw domowych w Wiedniu każdego roku.
Szczególną cechą wyglądu zakładu jest duża „czapka” na małej wieży budynku. Kiedy Hundertwasserowi skończyła się cierpliwość podczas dyskusji z klientami, ze złością opuścił spotkanie ze słowami "Zrzucę czapkę z głowy!". (austriackie wyrażenie oznaczające poddanie się). Budowniczowie
uznali to za dobry pomysł i dodali czapkę do instalacji.
Jest to dzieło sztuki, wyjątkowo czyste i wyznaczające nowe standardy w zakresie ochrony środowiska, czego wyrazem jest znajdujące się tam gniazdo sokołów i coroczny ich wylęg.
Spalarnia odpadów Spittelau działa już od 50 lat i od tego czasu niestrudzenie działa na rzecz ochrony klimatu. Do 2040 r. ogrzewanie miejskie w Wiedniu powinno być neutralne dla klimatu i całkowicie wolne od gazu ziemnego.
Projekt „EcoLogic – Study Trails II” współfinansowany jest ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.